Tittes György egyike volt az 1920-30-as években Ankarában dolgozó építészmérnököknek. Az ő tervei alapján épült az első ankarai meteorológiai mérőház, amelynek meghatározó szerepe volt az országos meteorológiai szolgálat megteremtésében. A Réthly Antal vezetése alatt folyó programban a mérőházat 1927-ben adták át. Kivitelezői török és bolgár építők voltak. Az épület 1933-ban a Mezőgazdasági Főiskola kezelésébe került, majd az Ankarai Egyetem Állatorvosi Karához. Az épületben jelenleg Állatorvoslás-történeti Múzeum működik, amelyet 2012-13-ban felújítottak. Tittes György 1940-ben a Magyar Földrajzi Társaság tagjaként több előadást is tartott Törökországról az Országos Tiszti Kaszinóban.
Réthly Antal (1879-1975) meteorológus és földrajztudós 1925 és 1927 között Törökországban élt, és a török kormány megbízásából létrehozta az ország első Meteorológiai Intézetét (Rasadat-ı Cevviye), ami az első ankarai meteorológiai mérőház amely 1936-tól napjainkban Meteorológiai Főigazgatóság (Meteoroloji Genel Müdürlüğü) néven működik. Az időjárás-előjelzés kezdetben csak Isztambulra és Trákiára terjedt ki, de 1926 folyamán Ankarában már elkészült a Tittes György tervezte mérőállomás, majd az ország nagy részén is elindult az előrejelzés. A török meteorológiai szolgálat eszközeinek többsége Magyarországról származott. Réthly Antal munkáját a magyar Szemián József is segítette.
A magyar szakembernek meghatározó szerepe volt abban, hogy a Török Rádió 1927 szeptemberében megkezdte az időjárás-jelentések sugárzását. Réthly Antal nevéhez fűződik a török földrengés-előjelzés megteremtése is. Budapestre visszatérve fontos cikkeket írt a törökországi meteorológiai helyzetről az Időjárás című folyóirat 1928. és 1930. évfolyamában. A török kormány 1929-ben öt évre szóló ajánlattal hívta volna vissza Ankarába, de erre a magyar tudós már nem vállalkozott.
Published by